середа, 22 серпня 2012 р.

и
Першим реально здiйсненим i ставшим вiдомим механiчним цифровим обчислювальним пристроєм стала "паскалiна"  великого французького вченого Блеза Паскаля (1623-1662) 6-ти (або 8-ми) розрядний пристрiй на зубчатих колесах, розрахований на пiдсумовування та вiднiмання десяткових чисел (1642 р.) В цій машині кожному десятковому розряду відповідало 
коліщатко з нанесеними на нього поділками від 0 до 9. Сусідні коліщатка були механічно зв’язані так, що надлишок над 9 коліщатко передавало наступному, повертаючи його на 1.
Через 30 рокiв пiсля "паскалiни" у 1673 р. з'явився "арифметичний прилад" Готфрiда Вiльгельма Лейбнiца (1646-1716) - дванадцятирозрядний десятковий пристрiй для виконання арифметичних операцiй, включаючи множення i дiлення, для чого, на додаток до зубчатих колiс використовувався схiдчастий валик.
Лічильні машини Паскаля і Лейбніца стали прообразом арифмометра. Перший арифмометр для чотирьох арифметичних дій, який застосовувався у практиці, вдалося сконструювати тільки через сто років, у 1790 р., ні-мецькому годинниковому майстру Гану. Згодом пристрій арифмометра удосконалювався багатьма механіками з Англії, Франції, Італії,  Росії, Швейцарії.

Немає коментарів:

Дописати коментар